Podziwiam Franciszka
Na początku lipca Radio Watykańskie podało wiadomość: spada popularność papieża Franciszka. „W sondażu przeprowadzonym przez L'Osservatorio sul Nord Est..." – dalej już cyfry, procenty i to wszystko, co dzisiaj przesądza o... no właśnie – o czym przesądza?
W całej tej informacji zastanawia mnie nie tyle spadek popularności papieża Franciszka, ile samo słowo „popularność". Bo co to właściwie jest? Czy można użyć takiego słowa w stosunku do papieża? Inaczej mówiąc, czy papież ma być popularny? Czy to, że można tak określić jego pozycję, oznacza zmianę wartości słów, czy zmianę postrzegania kościelnej hierarchii? Czy sondaże popularności mają jakikolwiek związek z duchową istotą papiestwa? Czy papież ma być gwiazdą i czy będzie miało to wpływ na kolejne konklawe? Czy medialność zacznie się mieszać z duchowością?
Nie piszę tego z oburzenia, tylko zastanawiam się nad ogromem zmian, jakie się dokonują w naszej podświadomości, i nad tym, jak to się wplata nawet w słowa. Myślę, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta