Aneks dla ciężarnej nie naruszy limitów
OCHRONA | Umowy terminowej zawartej z pracownicą w ciąży, która została przedłużona do dnia porodu, nie uwzględnia się w limitach „3 i 33". Nie ma więc ryzyka, że przekształci się ona w bezterminową. Marta Orlikowska adwokat, Grupa Prawna Togatus sp. z o.o.
Kodeks pracy wprowadza szczególną ochronę przed zwolnieniem pracownic w ciąży. Celem tej ochrony jest zagwarantowanie ciężarnym ciągłości zatrudnienia.
Ochrona nie ogranicza się jedynie do umów o pracę na czas nieokreślony. Dotyczy także umów zawartych na czas określony, co w praktyce ma zdecydowanie większe znaczenie. Ochrona ta jest realizowana przez tzw. mechanizm przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu.
Nie do ruszenia
Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu pracy pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy (co stosuje się odpowiednio także do pracownika – ojca przebywającego na urlopie macierzyńskim). Zakaz ten nie obowiązuje tylko w trzech sytuacjach:
a) przy umowie o pracę na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca,
b) w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego pracownicy w ciąży, pod warunkiem, że reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta