Jak usprawnić współpracę z zagranicą
Polskie podmioty gospodarcze powinny się skrzyknąć do wspólnych działań, a państwo sięgnąć po partnerstwo publiczno-prywatne i nowoczesne technologie.
Współpraca gospodarcza z zagranicą jest jednym ze sposobów modernizacji kraju, zwiększania wydajności i efektywności gospodarki, a w rezultacie wzrostu zamożności społeczeństwa. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Aby korzyści były możliwe, kraj i jego gospodarka muszą być do tego dostosowane instytucjonalnie. Jak Polska powinna usprawnić dziś współpracę gospodarczą z zagranicą?
Wnioski można sformułować na podstawie obserwacji realizowanej już współpracy, a także postulatów pojawiających się przy okazji różnych konferencji i forów poświęconych relacjom gospodarczym z zagranicą. Odnoszą się one do wybranych ogniw w łańcuchu współpracy i obejmują trzy kluczowe bloki zagadnień. Wymogi te to: potrzeba samoorganizacji polskich podmiotów gospodarczych, wykorzystywanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego we współpracy gospodarczej z zagranicą, śmielsze i aktywniejsze stosowanie nowoczesnych technologii na rzecz komunikacji i promocji gospodarczej.
Samoorganizacja firm
Chcąc w silnie zglobalizowanych gospodarkach przebić się z ofertą współpracy, potrzeba znacznego nakładu środków. Połączenie sił kilku firm może im ułatwić ekspansję gospodarczą. Nie powinien więc dziwić postulat samoorganizacji polskich podmiotów gospodarczych, reprezentujących te same branże bądź posiadających zbliżoną ofertę i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta