Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piramida pychy wzniesiona przez szewca

18 sierpnia 2018 | Plus Minus | Tomasz Nowak
źródło: Shutterstock

Co czeka pałac zbudowany na krzywdzie i prześladowaniu narodu rumuńskiego przez Nicolae Ceausescu? 
Dom Ludu, dziś Pałac Narodu, to największy budynek administracyjny w Europie i drugi na świecie po Pentagonie.

Moskiewski Pałac Rad miał być pomnikiem Stalina i najwyższym budynkiem świata, Pałac Liktorski miał sławić triumf myśli faszystowskiej Mussoliniego, meczet zwany Matką Wszystkich Bitew, wymyślony przez Saddama Husajna, miał na celu ukazać pierwszą wojnę w Zatoce Perskiej jako zwycięstwo Iraku, by porażkę militarną zamienić w ideowe zwycięstwo. Co mógł podarować narodowi ukochany przywódca, aby jego lud mógł go wielbić i kontemplować wielkość oraz geniusz?

Nicolae Ceausescu postanowił obdarować poddanych czymś, co jak piramidy starożytnych faraonów na wieki sławić będzie jego wielkość, czymś, w czym zostanie zamknięta jego boska moc, kiedy słabe, ziemskie ciało przestanie istnieć. Geniusz Karpat postanowił zbudować pałac. Ogromny, największy na świecie – Palatul Parlamentului, czyli Pałac Ludu, miejsce, w którym będzie mógł dożyć swoich lat, zarządzając Rumunią wraz z wiernie stojącą u jego boku Matką Ojczyzny, żoną Eleną.

Nowy Bukareszt

Pomysł na wybudowanie Nowej Rumunii zaczął się zapewne rodzić w głowie dyktatora na początku lat 70. po wizycie w Chińskiej Republice Ludowej i Korei Północnej. Ceausescu wrócił z podróży zafascynowany bezkompromisowym sposobem prowadzenia polityki. Zachwyciły go też nowoczesne budowle otoczone rzędami bloków, w których mieszkał lud pracujący. Do gustu przypadły mu wielkie połacie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11131

Wydanie: 11131

Zamów abonament