Zwolnienia w skarbówce niezgodne z Konstytucją
Orzeczenie | Zatrudniony w Krajowej Administracji Skarbowej nie może być w gorszej sytuacji niż typowy pracownik i zostać pozbawiony minimalnych standardów ochrony stosunku pracowniczego – orzekł Sąd Okręgowy w Częstochowie.
Konstytucja wyklucza możliwość tworzenia przez organy państwa przepisów dla administracji publicznej umożliwiających arbitralne zwalnianie pracowników państwowych z pominięciem ograniczeń w rozwiązywaniu stosunków zatrudnienia obowiązujących u tzw. prywatnych pracodawców. W przeciwnym razie władztwo publiczne stałoby się narzędziem mającym na celu uprzywilejowane traktowanie państwa jako działającego arbitralnie pracodawcy – taka jest teza wyroku z 25 maja 2018 r. Sądu Okręgowego w Częstochowie (IV Pa 115/18).
Pozytywna ocena nie pomogła
Rozpatrywana przez sąd sprawa dotyczyła celnika, pełniącego służbę od 1991 r. W 2013 roku został mianowany na stopień starszego aspiranta celnego. Był doceniany. Wskazywały na to pozytywne oceny okresowe, a w 2015 r. dostał nawet 1200 zł nagrody za wzorową służbę. Jednak w 2017 r., w wyniku przebudowy administracji, stracił pracę.
Zgodnie z ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej do końca maja 2017 roku funkcjonariusze celni mieli otrzymać propozycje dalszego zatrudnienia, tj. pisemną propozycję nowych warunków pracy lub pisemne potwierdzenie dotychczasowych. Do dnia złożenia pozwu do sądu powód nie otrzymał jednak żadnego pisma. Ustnie został poinformowany, że jest to równoznaczne z rozwiązaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta