Trudno znaleźć sprawców podpaleń
W zachodniej Szwecji zamaskowani sprawcy podpalili i zdewastowali około 150 pojazdów. Postawione im zostaną zarzuty podpalenia grubego kalibru, dewastacji, gwałtownych zamieszek i podżegania.
Według statystyki Rady Prewenji Przestepstwom, w ubiegłym roku przeprowadzono dochodzenie dokładnie w 3967 przypadkach podpaleń pojazdów w Szwecji. I jedynie w 23 z nich doszło do przedstawienia aktu oskarżenia lub innych konsekwencji prawnych. Skuteczność dochodzeń w sprawach popełnionych przestępstw tej kategorii jest śmiesznie niska. Zdaniem Niclasa Anderssona, szefa policji w Rinkeby, jednego z przedmieść stolicy, dochodzenia w sprawie podpaleń samochodów nie należą do łatwych. Andersson ma w nich spore doświadczenie, ponieważ dwa lata temu analizował serię podpaleń aut w Malmö (które zresztą nie ominęły i teraz tego miasta). Według niego, jeżeli sprawcy nie złapie się w pobliżu miejsca incydentu, a przestępstwo zostaje popełnione wieczorem lub nocą, kiedy nie ma wielu świadków i niewiele jest technicznych dowodów, to szansa na ukaranie jest znikoma....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta