Włochy znów zaczynają straszyć inwestorów
finanse | Włoski rząd może w ciągu kilku tygodni znaleźć się w ogniu konfrontacji z rynkami oraz z Brukselą. Kluczowe będzie to, jak duże wydatki zaplanuje w budżecie na przyszły rok. hubert kozieł
Rentowność włoskich obligacji dziesięcioletnich zaczęła wyraźnie odstawać od podobnych papierów z innych krajów strefy euro. W poniedziałek co prawda nieco spadła, ale wciąż była bliska najwyższemu poziomowi od połowy 2014 r. Wynosiła 3,1 proc., gdy dla podobnych papierów hiszpańskich to 1,4 proc., a portugalskich – 1,8 proc. Wiele wskazuje, że te różnice się jeszcze powiększą, gdyż za kilka tygodni Włochy mogą znaleźć się na kursie kolizyjnym z Brukselą w związku z planami fiskalnymi ich rządu.
Fiskalny problem
Ten ma do października przedstawić budżet na przyszły rok, a rynek spodziewa się, że w tym planie deficyt finansów publicznych prawdopodobnie przekroczy 3 proc. PKB. Tymczasem Bruksela oczekuje, że zgodnie z zasadami unijnego paktu stabilności i wzrostu wyniesie on w 2019 r. jedynie 0,8 proc. PKB. Minister finansów Giovanni Tria mówił kilka tygodni temu, że sięgnie on prawdopodobnie 1,2 proc. PKB, ale to było stanowisko przedstawione jeszcze przed katastrofą w Genui. Wewnątrz koalicji rządzącej odzywają się zaś coraz częściej głosy mówiące o konieczności poluzowania polityki oszczędności fiskalnej.
Według doniesień brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph" włoski rząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta