Rada rodziców poza rozliczeniami VAT gminy
Brak jest przesłanek dla których gmina z tytułu czynności wykonywanych przez radę rodziców mogłaby zostać uznana za podatnika VAT, a w konsekwencji, że czynności wykonywane przez radę rodziców powinny być wykazywane w skonsolidowanych deklaracjach VAT gminy.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 20 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Sz 380/18.
Wniosek o interpretację
Gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że w celu realizacji zadań własnych z zakresu edukacji publicznej oraz na podstawie ustawy o systemie oświaty tworzy jednostki budżetowe: przedszkola, szkoły, internaty i bursy szkolne oraz inne jednostki oświatowe. W jednostkach oświatowych obligatoryjnie działają rady rodziców.
Rada rodziców jest organem autonomicznym – dyrektor placówki oświatowej oraz rada pedagogiczna nie mogą wpływać na jej skład, strukturę ani na podejmowane przez radę decyzje. W celu wspierania działalności statutowej jednostki oświatowej rada rodziców może gromadzić fundusze. Zgromadzone środki wydatkowane są na cele dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze na rzecz uczniów jednostki oświatowej (organizacja wyjść na imprezy kulturalne, naukowe i edukacyjne, organizacja konkursów i akademii, zakup nagród dla uczniów za osiągnięcia w nauce i wyniki sportowe, zakup przyborów naukowych, dydaktycznych, piśmienniczych i plastycznych oraz dodatkowego wyposażenia sal lekcyjnych), przy czym o przekazaniu konkretnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta