Kiedy absencja uzasadnia rozstanie się z urzędnikiem
Zatrudnienie | Nie każda nieobecność w pracy umożliwia pracodawcy zwolnienie urzędnika służby cywilnej z dnia na dzień. Urzędnik państwowy mianowany jest mniej chroniony w takich sytuacjach.
Kodeks pracy przewiduje różne sytuacje, w których pracownik może stracić pracę ze względu na dłuższą lub krótszą absencję w pracy. Niektóre powodują wygaśniecie stosunku pracy, tak jak art. 66 kodeksu pracy (dalej kp). Inne, np. art. 53 kp umożliwiają rozwiązanie stosunku pracy w trybie natychmiastowym, czyli bez wypowiedzenia.
W tym zakresie przepisy kodeksu pracy mają także zastosowanie do „niemianowanych" pracowników administracji publicznej, czyli pracowników służby cywilnej i osób zajmujących wyższe stanowiska w tej służbie. A także do urzędników państwowych zatrudnianych na podstawie umowy o pracę (kontraktowych). Pragmatyki zawodowe obu tych grup urzędników tj. ustawa o służbie cywilnej (dalej usc) i ustawa o pracownikach urzędów państwowych (dalej uopup), regulują, bowiem tylko zasady rozwiązywania stosunków pracy z urzędnikami mianowanymi.
Niezdolność do pracy
Z pracownikiem służby cywilnej (oraz osobą zajmującą wyższe stanowisko w sc i urzędnikiem państwowym kontraktowym) pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia jeżeli jego niezdolność do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż trzy miesiące – gdy był on u niego zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta