Wykonywanie pełnionych obowiązków to nie to samo co agitacja wyborcza
Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Kodeks wyborczy nie ogranicza działań niemających znamion agitacji.
W urzędzie gminy są podejmowane czynności związane z przygotowaniami do wyborów samorządowych. Czy przepisy precyzują jakie działania stanowią agitację wyborczą i od jakiej daty są zakazane na terenie urzędu?
Tak.
Zgodnie z art. 104 kodeksu wyborczego (dalej k.w.) kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania. Zarządzenie i wyznaczenie daty wyborów samorządowych następuje zgodnie z art. 371 k.w. Wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad, a datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta