Obiektyw na świętych
Wystawa stała Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma nieść zupełnie nową jakość. Stać się opowieścią o świecie bez interpretacji, opisaną słowami bohaterów oraz dźwiękiem i obrazem pochodzącym z epoki.
Jak atrakcyjnie opowiedzieć o duchownych, których osobowość wyraźnie odbiła się na polskim Kościele? Obiektyw aparatu fotograficznego skierować na młodych, a historię papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego opowiedzieć przez detale, z którymi się zetknęli. Przypomnieć ich słowa, którymi komentowali tamten czas.
Rozpisany jest przetarg na wykonanie wystawy stałej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, która powstanie pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Ekspozycja główna znajdzie się na wysokości ósmego piętra, czyli 26 metrów. Przestrzeń wystawiennicza zajmie około 3 tys. metrów kwadratowych. Aranżacja wystawy będzie kosztowała ok. 25 mln zł. Dodatkowym atutem miejsca będzie taras z widokiem na panoramę Wilanowa i Warszawy.
Celem twórców jest pokazanie życia i działalności Jana Pawła II oraz Stefana Wyszyńskiego na tle historii Polski XX wieku. – Co po nich pozostało? W sensie materialnym niewiele, możemy pokazać ich ubóstwo, ale pozostały po nich liczne materiały filmowe, zdjęcia, zachował się ich głos – będzie to więc muzeum słowa – opisuje Marcin Adamczewski, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. – Papież i prymas mają zabrać widzów w historyczną podróż. Zaczyna się ona w 1901 r. – roku urodzin Stefana Wyszyńskiego – a kończy w 2005 roku, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta