Żywot okrutnika poczciwego
Reżyser Matteo Garrone zdobył popularność wśród widzów i uznanie krytyków w 2008 r. za sprawą ekranizacji reportażowej książki „Gomorra", w której włoski reporter Roberto Saviano nakreślił przenikliwy obraz przesiąkniętego korupcją i mafijnymi układami Neapolu oraz całego regionu Kampanii.
Garrone, przenosząc na ekran prawdziwe, dokumentalne historie zwykłych neapolitańczyków, na których życie rzuciła cień przestępcza organizacja kamorra, posłużył się surowym realizmem. Paradokumentalne zdjęcia i niemal telewizyjna praca kamery współgrały na ekranie z wyciszoną grą aktorską, w której więcej było zagubionych spojrzeń i milczących wzruszeń ramionami aniżeli wielkich dramatycznych gestów i teatralnych monologów.
W każdym kolejnym filmie szedł jednak krok dalej, i chociaż z początku traktował realizm dosłownie („Gomorra" oraz „Reality" z 2012...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta