Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma powrotu do państw narodowych

13 października 2018 | Plus Minus | Tomasz Pietryga
źródło: Forum

Oni nie chcą zniszczyć Unii, oni chcą ją przejąć. Tylko jeżeli ci, którzy obalają system, nie mają wiarygodnej wizji wzrostu gospodarczego, bezpieczeństwa, a ci, którzy byli u władzy, chcą wrócić do tego, co ludzie wcześniej odrzucili, to mamy problem - mówi prof. Jan Zielonka, politolog.

Plus Minus: W wielu krajach Zachodu na polityczną scenę coraz energiczniej wkraczają ugrupowania antyliberalne, które otwarcie krytykują istniejący porządek, zwłaszcza Unię Europejską. Jak pan wytłumaczy to zjawisko?

Cała ta kontrrewolucja antyliberalna, która rozlewa się po świecie zachodnim, począwszy od USA, a skończywszy na krajach Europy, uderza we wszystkie filary porządku liberalnego. Unia jest koroną na pomniku liberalizmu, dlatego stała się obiektem ataków, i to nie tylko w Polsce. Na przykład we Włoszech obwiniana jest za to, że nie pomogła zagospodarować imigrantów oraz za wprowadzenie gorsetu fiskalnego, który nie pozwala przezwyciężyć Włochom kryzysu gospodarczego i uporać się z biedą na południu kraju. Gdzie indziej atakowana jest np. idea otwartych granic itd.

W Polsce politycy prawicy podkreślają, że Bruksela nie powinna się wtrącać w sprawy suwerennego państwa, co czyni choćby w sprawie reformy sądownictwa.

Unia jest kontrolowana przez państwa, ale żeby w niej być, trzeba godzić się na kompromisy. Traktaty UE określają metody postępowania z państwami, które owe kompromisy łamią, i tak dzieje się w przypadku Polski.

Czy jednak w polskiej sprawie chodzi tylko o sądy? Czy nie jest to też konflikt wartości między liberalnym i konserwatywnym światem? Słyszymy, że konsekwencją tego starcia może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11179

Wydanie: 11179

Zamów abonament