Linia Przepiórki
Młodzi polscy szachiści nawiązali w Batumi do dawnych sukcesów w olimpiadach, do czasów przedwojennych, gdy siłę szachów nad Wisłą tworzyli Dawid Przepiórka, Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Mieczysław Najdorf i Paulin Frydman.
Dla znających tę historię niedawne wieści z Gruzji brzmiały trochę tak, jakby czas cofnął się o ponad 80 lat – reprezentacja znów walczyła o zwycięstwo z najlepszymi drużynami świata. Żadnej przesady: o podziale medali 43. olimpiady szachowej zadecydowała ostatnia, 11., runda.
Jan-Krzysztof Duda, Jacek Tomczak, Kacper Piorun i Radosław Wojtaszek grali z Indiami. Remis 2:2 pozbawił miejsca na podium obie drużyny, ale i tak podsumowania były entuzjastyczne – młoda ekipa z Polski zajęła czwarte miejsce, za Chinami, USA i Rosją.
Los wpisany w reguły systemu szwajcarskiego chciał, żeby wśród 11 olimpijskich meczów Polacy zagrali z ósemką najwyżej rozstawionych ekip – pokonali Amerykanów (nr 1), Rosjan (2), Ukraińców (6) i Francuzów (7), zremisowali z Azerbejdżanem (4), Armenią (8) i Indiami (5), przegrali tylko z Chińczykami (3).
Ich indywidualne osiągnięcia też budziły podziw. Duda nie tylko zremisował z byłym mistrzem świata Viswanathanem Anandem, ale także z grającym dla USA Fabiano Caruaną (nr 2 rankingu światowego, obecny pretendent do tytułu mistrzowskiego), świetnym ormiańskim arcymistrzem Lewonem Aronianem i Siergiejem Karjakinem, najmłodszym arcymistrzem w historii szachów. Piorun wygrał z Haikaru Nakamurą (USA), jeszcze niedawno rankingowym nr 2, i zdobył brązowy medal za wynik indywidualny na trzeciej szachownicy. Tomczak zwyciężył Władimira...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta