Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Linia Przepiórki

13 października 2018 | Plus Minus | Krzysztof Rawa
Rok 1931. Symultana szachowa Akiby Rubinsteina w kawiarni Dobskiego w Poznaniu
źródło: NAC
Rok 1931. Symultana szachowa Akiby Rubinsteina w kawiarni Dobskiego w Poznaniu

Młodzi polscy szachiści nawiązali w Batumi do dawnych sukcesów w olimpiadach, 
do czasów przedwojennych, gdy siłę szachów nad Wisłą tworzyli Dawid Przepiórka, Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Mieczysław Najdorf i Paulin Frydman.

Dla znających tę historię niedawne wieści z Gruzji brzmiały trochę tak, jakby czas cofnął się o ponad 80 lat – reprezentacja znów walczyła o zwycięstwo z najlepszymi drużynami świata. Żadnej przesady: o podziale medali 43. olimpiady szachowej zadecydowała ostatnia, 11., runda.

Jan-Krzysztof Duda, Jacek Tomczak, Kacper Piorun i Radosław Wojtaszek grali z Indiami. Remis 2:2 pozbawił miejsca na podium obie drużyny, ale i tak podsumowania były entuzjastyczne – młoda ekipa z Polski zajęła czwarte miejsce, za Chinami, USA i Rosją.

Los wpisany w reguły systemu szwajcarskiego chciał, żeby wśród 11 olimpijskich meczów Polacy zagrali z ósemką najwyżej rozstawionych ekip – pokonali Amerykanów (nr 1), Rosjan (2), Ukraińców (6) i Francuzów (7), zremisowali z Azerbejdżanem (4), Armenią (8) i Indiami (5), przegrali tylko z Chińczykami (3).

Ich indywidualne osiągnięcia też budziły podziw. Duda nie tylko zremisował z byłym mistrzem świata Viswanathanem Anandem, ale także z grającym dla USA Fabiano Caruaną (nr 2 rankingu światowego, obecny pretendent do tytułu mistrzowskiego), świetnym ormiańskim arcymistrzem Lewonem Aronianem i Siergiejem Karjakinem, najmłodszym arcymistrzem w historii szachów. Piorun wygrał z Haikaru Nakamurą (USA), jeszcze niedawno rankingowym nr 2, i zdobył brązowy medal za wynik indywidualny na trzeciej szachownicy. Tomczak zwyciężył Władimira...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11179

Wydanie: 11179

Zamów abonament