O przeszkodach w odsyłaniu przestępców
Różne instancje różnie osądzają kwestie deportacji.
9 grudnia ubiegłego roku grupa zamaskowanych mężczyzn zaatakowała synagogę w Göteborgu, w której odbywała się impreza dla młodzieży. 22-letni Palestyńczyk ze Strefy Gazy wraz z innymi osobami wywołał pożar w pobliżu synagogi poprzez rzucanie koktajlami Mołotowa w zaparkowane samochody i znajdującą się tam nieruchomość. Sąd orzekł, że atak miał na celu grożenie członkom żydowskiej wspólnoty i naruszenie ich dóbr osobistych ze względu na konfesję. Określił też, że czyn był przestępstwem z nienawiści.
Sprawcę skazano za groźby i usiłowanie wyrządzenia znacznej szkody na dwa lata więzienia, a także deportację mającą obowiązywać do 2028 r.
22-latek zwrócił sie jednak do sądu apelacyjnego, który uchylił karę wydalenia go ze Szwecji. Prokurator wyraził podejrzenie, że przestępstwo miało związek z wystąpieniem Trumpa, który trzy dni przed atakiem uznał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta