W polskich kopalniach cudu wydobywczego nie będzie
surowce | Rodzimego węgla na rynku brakuje, a rosyjski surowiec wpływa do kraju coraz szerszym strumieniem. Resort energii próbuje więc wycisnąć z naszych kopalń jak najwięcej. barbara oksińska
Przykład Lubelskiego Węgla Bogdanka – jedynej kopalni działającej w Lubelskim Zagłębiu Węglowym i jednej z najefektywniejszych w Polsce – pokazuje, jak bardzo resort energii jest zdeterminowany, by produkcja polskiego węgla rosła. – Jesteśmy po rozmowach w Bogdance, widzimy możliwość zwiększenia wydobycia o 1–2 mln ton rocznie w ciągu dwóch lat – powiedział niedawno dziennikarzom wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, cytowany przez PAP. Riposta analityków była natychmiastowa – to wypowiedź kompletnie oderwana od rzeczywistości.
Choć presja na wzrost wydobycia w polskich kopalniach jest ogromna, to jednak wieloletnich zaległości inwestycyjnych nie da się szybko nadrobić. Tym bardziej że część kopalń zmaga się z problemami geologicznymi, a wszystkie – z rosnącymi kosztami produkcji. W efekcie walka toczy się raczej o utrzymanie poziomu wydobycia niż o wzrost.
Zmiana strategii?
Wspomniana już Bogdanka wzięła sobie do serca wytyczne resortu energii. Prezes spółki Artur Wasil przyznał w wywiadzie dla Parkiet TV, że analizuje możliwość zmiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta