Usługi noclegowe w domu pomocy społecznej opodatkowane 8 proc. VAT
Pokoje gościnne są wykorzystywane zarówno do spotkań pensjonariuszy z bliskimi, jak i usług noclegowych. Gminie przysługuje więc częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 3 lipca 2018 r. (sygn. 0115-KDIT1-1.4012.320.2018.1.MN) rozstrzygnął kwestie opodatkowania podatkiem VAT odpłatnego świadczenia przez domy pomocy społecznej (DPS) usług noclegowych dla osób odwiedzających swych bliskich oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakupy na ten cel.
Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina, która posiada jednostki organizacyjne w postaci DPS, działające w formie jednostek budżetowych, których działalność reguluje ustawa o pomocy społecznej. Każdy DPS, zgodnie z wymogami prawa, posiada pokój gościnny, w którym odbywają się spotkania osób przebywających pod opieką danego DPS z odwiedzającymi ich bliskimi. Pokoje gościnne służą także do świadczenia odpłatnych usług noclegowych, lecz wyłącznie na rzecz osób wizytujących podopiecznych DPS.
Wysokość opłat jest ustalana przez dyrektorów DPS w drodze zarządzenia i wynosi od 20 do 40 zł brutto za dobę. Wpływy z tego tytułu stanowią dochód...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta