Struktura zamiast depozytu
Inwestycje | Produkty strukturyzowane są ciekawą alternatywą dla ostrożnych Ewa Bednarz
Produkty strukturyzowane dają szanse na wyższe zyski niż lokaty, ale ich nie gwarantują. Dają natomiast ochronę kapitału. Jakkolwiek się więc zarobi, stratą będzie tylko zmniejszenie wartości kapitału w wyniku inflacji.
Produkty strukturyzowane występują w kilku postaciach. Najpopularniejsze są certyfikaty inwestycyjne, polisy ubezpieczeniowe i lokaty inwestycyjne. W koszyku części inwestycyjnej mogą się znajdować indeksy giełdowe, akcje, surowce, produkty rolne, stopy procentowe lub jednostki funduszy inwestycyjnych. Produktów może być tyle, ile pomysłów na nie. Nie ma tu ograniczeń ani regulacji, które powstrzymywałyby instytucje finansowe przed puszczaniem wodzy wyobraźni. Klienci są więc kuszeni zyskami niezależnie od koniunktury, a w najgorszym razie gwarancją kapitału. Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach: gwarancja obowiązuje tylko w dniu wygaśnięcia produktu, a odzyskane pieniądze po trzech czy czterech latach będą miały wartość pomniejszoną o inflację.
Inwestycje z certyfikatem lub...
Struktury oferują zarówno banki, jak i towarzystwa ubezpieczeniowe. Niektóre z certyfikatów notowane są na warszawskiej GPW i mają swoich zwolenników, ponieważ na wielu można zarabiać niezależnie od koniunktury. Stanowią więc dobre uzupełnienie portfela.
Do 19 października można było np. zainwestować w sprzedawane przez BGŻ BNP Paribas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta