Odprawa emerytalna może przepaść
ROSZCZENIA Pracownik zwolniony dyscyplinarnie nie ma prawa do odprawy emerytalnej, choćby po ustaniu zatrudnienia uzyskał prawo do tego świadczenia. Tak samo jest w sytuacji osoby, która „dała" dyscyplinarkę pracodawcy.
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (art. 921 § 1 kodeksu pracy).
Prawo do tej odprawy daje zarówno przejście na emeryturę w powszechnym, jak i wcześniejszym wieku. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2001 r. (I PKN 187/00, OSNP 2002/18/429), stwierdzając m.in., że „Przepis ten (art. 921 § 1 k.p.) traktuje o emeryturze jedynie jako o świadczeniu przysługującym pracownikowi, a nie sposobie, w jaki dany pracownik je nabył. Zauważyć zatem należy, iż zgodnie z powyższym ustawodawca w zakresie odprawy emerytalnej nie zastosował ograniczenia co do sposobu jej uzyskania. Tym samym przejście na wcześniejszą emeryturą także uprawnia pracownika do uzyskania odprawy emerytalnej".
Odprawa emerytalna nie przysługuje natomiast w razie uzyskania prawa do renty rodzinnej lub świadczenia przedemerytalnego.
Tylko raz w życiu
Pracownik, który nabył prawo do emerytury / renty z tytułu niezdolności do pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta