Zaciśnięta pętla regulaminowa
Trybunał Konstytucyjny zajął niekorzystne dla pracodawców stanowisko. Uznał, że konieczność uzyskania zgody związku zawodowego na każdą zmianę w regulaminie wynagradzania jest zgodna z Konstytucją.
Nie ma w naszym prawie, nie wyłączając konstytucyjnych źródeł prawa, aktów prawnych o takich gwarancjach trwałości jak regulaminy wynagradzania. Formalnie łatwiej zmienić Konstytucję RP niż ten regulamin. W tym pierwszym przypadku wystarcza kwalifikowana większość. W przypadku regulaminu płac nie ma takiej drogi. W firmach, w których działają zakładowe organizacje związkowe, w braku ich zgody, poza wyjątkami, pracodawca nie może zmienić w tych aktach nawet przecinka.
Nawet skrajna potrzeba...
Wprawdzie w ostatnich miesiącach zapadły wyroki Sądu Najwyższego dopuszczające możliwość jednostronnego uchylenia regulaminu, ale z wyraźnym zastrzeżeniem, że dotyczy to sytuacji absolutnie skrajnych, w szczególności zagrożenia pracodawcy upadłością (np. wyroki: z 12 października 2017 r., II PK 269/16 i z 9 maja 2018 r., II PK 60/17).
Faktem jest jednak, że przepisy o regulaminach wynagradzania (art. 772 k.p.) nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta