Strajk i pat w LOT. Teraz pora na rozmowy i mediatorów
Lotnictwo | Zarząd nie chce przywrócić do pracy zwolnionych, strajkujący nie zamierzają odpuścić. Zdaniem ekspertów musi dojść do mediacji między skonfliktowanymi stronami, bez kamer, w całkowitej poufności.
Mija tydzień strajku pracowników polskiego przewoźnika, a LOT liczy straty. Z powodu protestu pracowników, a więc braku załóg, od ubiegłego czwartku odwołanych zostało aż 35 lotów. To nie jest pełna lista, bo sytuacja wśród strajkujących jest dynamiczna – kolejni piloci i pracownicy pokładowi dołączają do protestu, a według nieoficjalnych informacji strajk może się rozlać na cały kraj. Bierze w nim udział ok. 100 osób z dwóch związków zawodowych. Zdaniem zarządu spółki strajk jest nielegalny, dlatego w poniedziałek wręczono 67 zwolnień dyscyplinarnych. W środę w TVP Info Rafał Milczarski, prezes LOT, zapowiedział, że ich nie wycofa. Zapewniał, że jest otwarty na rozmowy „poza liderami strajku".
Żądania związków
Piloci strajkują, bo chcą, by pracodawca przywrócił do pracy nielegalnie (jak uznała Państwowa Inspekcja Pracy)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta