Działalność nieewidencjonowana daje nowe możliwości
Dla osób zainteresowanych dodatkowym zarobkiem atrakcyjne może być prowadzenie działalności bez rejestracji.. Pozwala na niepłacenie miesięcznych zaliczek na PIT i jednocześnie daje prawo do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.
Osoby fizyczne najczęściej podejmują działalność zarobkową w następujących formach:
∑ stosunek pracy;
∑ umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło);
∑ działalność gospodarcza.
Od 30 kwietnia 2018 r. zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej reguluje ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (potocznie: Konstytucja biznesu). Zgodnie z jej art. 5 ust. 1 nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ( w 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2250 zł) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Osoby, które dotychczas nie zdecydowały się na prowadzenie własnej firmy ze względu na obciążenia formalno-finansowe działalności gospodarczej, będą mogły dowiedzieć się z tego artykułu czym w praktyce jest działalność nieewidencjonowana. Kolejne artykuły z tego cyklu wyjaśnią jakie profity daje działalność niewymagająca rejestracji i jak z nich skorzystać.
Własna firma
Potocznie przez działalność gospodarczą rozumie się prowadzenie własnej firmy. Wiąże się to z podejmowaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta