Koszty kwalifikowane, czyli jakich wydatków dotyczy ulga B+R
PIT/CIT | Firmy prowadzące we własnym zakresie prace badawczo-rozwojowe, mogą odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione w tym celu określone rodzaje wydatków. Warto sprawdzić ile wyniosły, bo od nich zależy wysokość odliczenia.
W dzisiejszej część cyklu o uldze B+R (poprzednie artykuły zostały opublikowane w DF z 3 i z 17 grudnia) przechodzimy do kosztów kwalifikowanych do zastosowania ulgi B+R, czyli de facto ustalenia kwoty przysługującego odliczenia.
Podwójne odliczenie
Przyjęło się mówić, że prowadzenie działalności B+R to inwestycja w przyszłość firmy. Oczywiście takie spojrzenie na rozwój firmy jest godne polecenia, jednak ujmując poprzednie zdanie z czysto księgowego punktu widzenia, dla większości przedsiębiorstw działalność badawcza lub prace rozwojowe to koszty, koszty i jeszcze raz koszty – bez żadnej gwarancji zwrotu z takiej „inwestycji". Innymi słowy, ponoszenie kosztów działalności B+R obarczone jest znaczącym ryzykiem, gdyż wyniki prac B+R mogą w ogóle nie rekompensować poniesionych kosztów. I tutaj pomagać ma ulga B+R, ponieważ dzięki niej koszty działalności B+R będą... dwa razy większe! Oczywiście tylko do celów rozliczenia podatku dochodowego, a nie w rzeczywistości gospodarczej.
Czytaj także:
Od ogółu do szczegółu – miejsce kosztów kwalifikowanych w odniesieniu do kosztów księgowych i podatkowych
Przypadek prowadzonej działalności
Poznaliśmy już poprzednio pana Stefana Janowskiego, naszego rodzimego przedsiębiorcę inwestującego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta