Rozszerzenie działalności akcyzowej wymaga nowego zezwolenia
OBOWIĄZKI | Gdy podatnik planuje wytwarzać lub rozlewać alkohole, musi spełnić wymogi odnoszące się do procesu technologicznego czy sposobu magazynowania. Potwierdzające to dokumenty przedstawia organowi podatkowemu w celu uzyskania od niego urzędowego zatwierdzenia.
∑ Spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania wina ma zamiar poszerzyć swoją działalność o usługowy rozlew piwa. Spółka będzie rozlewać piwo będące własnością jej kontrahentów. Spółka posiada jednak zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego jedynie w zakresie wytwarzania wina. Jakie czynności spółka powinna przedsięwziąć, aby mogła rozszerzyć swoją działalność gospodarczą o usługowy rozlew piwa? – pyta czytelnik.
Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z napojami alkoholowymi (takiej jak wytwarzanie, przetwarzanie czy rozlew alkoholi) wymaga spełnienia wielu warunków formalnych określonych w ustawie o podatku akcyzowym. Podstawową instytucją określoną w ww. ustawie, pozwalającą na prowadzenie działalności w zakresie wyrobów akcyzowych (którymi są napoje alkoholowe), jest skład podatkowy. Podmiot zamierzający rozpocząć działalność z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy zobowiązany jest do uzyskania od właściwego naczelnika urzędu skarbowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. W zezwoleniu takim szczegółowo określony jest charakter tego zezwolenia oraz rodzaj wyrobów akcyzowych będących przedmiotem działalności w składzie podatkowym. Zdarza się jednak, że po uzyskaniu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego podatnik zamierza rozszerzyć swoją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta