Transakcja i jej zabezpieczenie w osobnych źródłach przychodów
Wynik na pochodnych instrumentach finansowych zabezpieczających transakcje związane z działalnością operacyjną podatnika, w części przewyższającej wartość instrumentu bazowego (transakcji) powinien zostać zakwalifikowany do zysków kapitałowych.
Takie wnioski można wyciągnąć po lekturze interpretacji indywidualnej wydanej 13 grudnia 2018 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-1.4010.420.2018.1.BK).
Wniosek o wydanie interpretacji złożył podatnik, który w związku z transakcjami handlowymi zawieranymi w różnych walutach, korzysta z pochodnych instrumentów finansowych (głównie kontraktów walutowych typu forward). Podatnik wyjaśnił we wniosku, że celem operacji na pochodnych instrumentach finansowych jest jedynie zabezpieczenie przed niekorzystnymi zmianami kursów walutowych i że w żadnym przypadku potencjalne osiągnięcie zysku z realizacji danego instrumentu nie jest motywem jego zawarcia. Nabycie pochodnego instrumentu finansowego wynika zawsze z transakcji prowadzonych w ramach działalności gospodarczej podatnika i służy ich zabezpieczeniu.
W związku z tym podatnik zwrócił się do organu podatkowego w celu potwierdzenia, że gdy dany pochodny instrument finansowy służy zabezpieczeniu przychodów lub kosztów rozliczanych w źródle przychody operacyjne, przychody i koszty (wynik) z tytułu realizacji tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta