Na jakiej podstawie rozliczyć VAT w dostawach łańcuchowych
W transakcji łańcuchowej, w której biorą udział podmioty z Unii Europejskiej oraz spoza niej, podstawą rozliczenia VAT od importu jest wartość wynikająca z faktury dokumentującej transakcję ruchomą, nawet jeśli miała miejsce pomiędzy podmiotami unijnymi.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4012.274.2018.1.PK).
Wnioskodawca, podmiot polski, złożył zamówienie na dostawę towarów u niemieckiego kontrahenta, na którą wystawiona została faktura zaliczkowa wskazująca wewnątrzwspólnotowy niemiecki numer VAT kontrahenta. Faktura zaliczkowa została w całości opłacona przez wnioskodawcę. Po pewnym czasie do wnioskodawcy zwróciła się agencja celna i poinformowała go o obowiązku odbioru towaru i zapłaty VAT oraz cła. Okazało się, że towar, który został zamówiony przez wnioskodawcę, był dostarczony od kontrahenta amerykańskiego bezpośrednio do Polski.
Dostawa towarów z USA była realizowana na warunkach FCA wedlug Incoterms 2010. Zgodnie z tą regułą, ryzyko związane z towarem przechodzi na nabywcę w momencie wydania towaru przewoźnikowi, czyli w tym przypadku przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel oraz sama dostawa miały miejsce na terenie USA, gdzie nastąpiło wydanie towaru przewoźnikowi. Towar fizycznie nigdy nie trafił do niemieckiego kontrahenta, a czynności importowych dokonał wnioskodawca.
Wnioskodawca powziął wątpliwość czy powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta