Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brexit bez porozumienia a działalność ubezpieczeniowa w Polsce brytyjskich firm

25 stycznia 2019 | Biznes i finanse | Paweł Hoc

30 marca 2019 r. dobiec ma końca członkostwo Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Unii Europejskiej jak również w Europejskiej Wspólnocie Energii Atomowej (Brexit). Z prawnego punktu widzenia jest to skutek wdrożenia procedury przewidzianej w art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej.

Dziś nie ma przepisów prawa UE przewidzianych w przypadku wystąpienia państwa członkowskiego ze struktur europejskich. Wobec tego nieodzowne jest więc zachowanie wzmożonej uwagi państw członkowskich co do konsekwencji natury prawnej takiego zdarzenia, jak również podjęcie odpowiednich środków zaradczych. W celu szczegółowego uregulowania prawnych aspektów oraz konsekwencji Brexitu, jak również złagodzenia niepokojących skutków Brexitu na wzajemne interesy gospodarcze, Wielka Brytania oraz Unia Europejska wynegocjowały 24 listopada 2018 r. porozumienie dotyczące wystąpienia z UE. Zgodnie z nim od 30 marca 2019 do końca roku 2020 wszelkie odniesienia w prawie Unii Europejskiej do państwa członkowskiego UE obejmować będą również Wielką Brytanię. Porozumienie o wystąpieniu przewiduje ponadto w swoim obecnym kształcie możliwość wydłużenia okresu przejściowego o dodatkowy rok lub nawet dwa lata.

15 stycznia 2019 r. brytyjski parlament w głosowaniu odrzucił wspomniane porozumienie, na skutek czego aktualnie rozważane są różne scenariusze, w tym: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50. Traktatu o Unii Europejskiej, wystąpienie z UE bez porozumienia, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11264

Wydanie: 11264

Spis treści
Zamów abonament