Przyszłość transportu drogowego
Kiedy ostatnio stali państwo w korku? Prawdopodobnie niedawno. Kierowcy we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie czy Poznaniu spędzają w korkach nawet osiem godzin miesięcznie.
Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie duże miasta szukają rozwiązań pozwalających na bardziej efektywną organizację ruchu drogowego. Również dla tych, którzy zawodowo zajmują się transportem towarów i osób. Rosnący ruch na drogach jest coraz większym wyzwaniem.
Więcej połączeń, ale cyfrowych
Logistyka i transport potrzebują nowych rozwiązań. Bez nich rosnący transport znajdzie się na skraju załamania, zwłaszcza w aglomeracjach. Można postawić na bardziej efektywne planowanie przewozów, stworzenie czystszych i cichszych pojazdów użytkowych. Ale najbardziej logiczne jest cyfrowe łączenie wszystkich zaangażowanych w proces logistyczny. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych przestojów i dublujących się przejazdów. Obecnie wykorzystuje się tylko połowę całkowitej pojemności ciężarówek i samochodów dostawczych, bo zwykle po rozładunku u klienta wracają do bazy na pusto.
Założenia przemysłu 4.0, czyli rosnąca automatyzacja, bezprzewodowa komunikacja, masowe przetwarzanie danych, znajdują zastosowanie szczególnie w branży transportowej, gdzie współzależność procesów występuje niemal przez cały czas. Możliwości optymalizacji w tym sektorze to dużo więcej niż planowanie trasy przy użyciu inteligentnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta