Nadzieja dla chorych na alzheimera
Do niedawna uważano, że zaawansowanych stadiów choroby Alzheimera nie można cofnąć. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że to nieprawda.
22 stycznia 2019 r. prestiżowy magazyn medyczny „Brain" opublikował artykuł prezentujący wyniki badań nad chorobą Alzheimera zespołu naukowców z Katedry Fizjologii i Biofizyki w Jacobs School of Medicine and Biomedical Sciences w z University of Buffalo.
Badacze odkryli, że poprzez skupienie się na zmianach o charakterze epigenetycznym możliwe jest odwrócenie spadku pamięci i procesów poznawczych u zwierząt w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera.
„W tym artykule nie tylko zidentyfikowaliśmy czynniki epigenetyczne, które przyczyniają się do utraty pamięci, ale znaleźliśmy także sposoby ich tymczasowego odwrócenia" – podkreśla profesor Zhen Yan, kierująca pracami zespołu.
Epigenetyka jest nauką zajmującą się zmianą procesów informacji genetycznej zawartej w genach. Jej nazwa pochodzi od połączenia greckiego słowa „epi", oznaczającego przedrostek „poza czymś" i słowa „genetyka", oznaczającego naukę o dziedziczności i zmienności organizmów.
Mechanizmy epigenetyczne odpowiadają za to, że w naszym organizmie powstaje około 200 różnych rodzajów komórek, mimo że zawierają prawie identyczny genotyp. Dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta