Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział przez wydzielenie

25 stycznia 2019 | Biznes i finanse | Łukasz Napiórkowski

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie jest na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przejmującej neutralny podatkowo, gdy majątek przejmowany i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Do 31 grudnia 2017 r. dochód (przychód) uzyskiwany z tego tytułu stanowił dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych i korzystał z wyłączenia przewidzianego w przepisie art. 22 ust. 4 – 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „u.p.d.o.p.").

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 sierpnia 2018 r., II FSK 2278/16.

Omawiany wyrok zapadł na skutek skargi kasacyjnej ministra finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku i dotyczył konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 r.

Spółka akcyjna z siedzibą w Gdańsku pierwotnie wystąpiła do ministra finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych, występujących po stronie spółki przejmującej na skutek podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie, w której spółka przejmująca jest udziałowcem.

Wnioskodawca wskazał, że planowane jest rozdzielenie dwóch różnych rodzajów działalności prowadzonych dotychczas w ramach jednej spółki poprzez wydzielenie (tj. przeniesienie części majątku wnioskodawcy na spółkę wydzielaną). Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, majątek podlegający wydzieleniu stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej oraz miało doprowadzić do zwiększenia efektywności wykorzystania składników majątkowych w spółkach grupy. Dodatkowo, na moment wydzielenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11264

Wydanie: 11264

Spis treści
Zamów abonament