Zaliczka i remont, czyli o czym decydują właściciele
Wspólnota mieszkaniowa | Trwa sezon rocznych zebrań
We wspólnotach mieszkaniowych żyje wiele milionów Polaków. W najbliższym czasie większość z nich spotka się na rocznym zebraniu. To w jego trakcie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące m.in. remontów, wysokości zaliczek czy też udzielenia absolutorium dla zarządu.
Jak zwołać zebranie
Zebranie roczne zwołuje się obowiązkowo tylko w dużych wspólnotach, czyli liczących powyżej siedmiu lokali. Działają one na podstawie przepisów ustawy o własności lokali (dalej jako: uwl). Przewidują one, że w I kwartale każdego roku zwołuje się roczne zebranie. Z takich zebrań zwolnione są małe wspólnoty (do siedmiu lokali). W ich wypadku odpowiednio stosuje się przepisy o współwłasności kodeksu cywilnego, a te nic nie mówią o zebraniach.
Organizacją rocznych zebrań zajmuje się zarząd. Zdarza się, że właściciele są w konflikcie z zarządem i ten nie chce go zwołać z różnych przyczyn, wtedy może się zająć tym każdy właściciel, wszyscy lub kilku z nich (art. 30 ust. 1b uwl). Prawidłowe zawiadomienie powinno zawierać: dzień, godzinę, miejsce, porządek obrad.
Dobrą praktyką jest dołączanie projektów uchwał, które mają być głosowane na zebraniu. Przede wszystkim są to projekty: rocznego planu gospodarczego zarządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta