Informacje o badaniach w dwóch miejscach teczki osobowej
Od stycznia br. dokumenty dotyczące badań profilaktycznych umieszcza się w części A lub B akt personalnych, w zależności od przepisu, który wymagał ich przeprowadzenia. Dodatkowo trzeba w nich trzymać skierowania na te badania.
- Według przepisów o dokumentacji pracowniczej orzeczenia lekarskie powinny się znajdować zarówno w części A, jak i w części B akt osobowych. Dokumentację związaną z którymi badaniami profilaktycznymi należy umieszczać w części A, a którymi w części B? – pyta czytelniczka.
Skierowanie na badania oraz orzeczenie o zdolności do pracy trzeba przechowywać w części A, jeżeli dotyczy badań:
- „przenoszonych" od poprzedniego pracodawcy albo
- wstępnych, na które pracownik został skierowany w związku z podjęciem zatrudnienia.
W części B znajdują się natomiast dokumenty dotyczące badań:
- okresowych i kontrolnych wykonywanych już podczas zatrudnienia oraz
- wstępnych wykonanych przez pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy lub innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Nie tylko na początku
Przepisy prawa pracy przewidują trzy rodzaje badań lekarskich (profilaktycznych), odnoszących się do pracowników, tj. badania wstępne, okresowe i kontrolne.
Jak uznał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 11 stycznia 2017 r. (III AUa 1443/16) „Dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia stanowi wykroczenie, zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta