Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Śladami Republiki Szczecińskiej

07 lutego 2019 | Życie Pomorza Zachodniego | Michał Stankiewicz
źródło: Michał Wojtarowicz
źródło: Michał Wojtarowicz

Placówki | Centrum Dialogu Przełomu to szczeciński odpowiednik gdańskiego ECS – instytucja nie tylko kształcąca pamięć o powojennej historii Pomorza Zachodniego i Solidarności, ale też wyjątkowy 
obiekt architektoniczny z wieloma nagrodami na koncie.

 

Pofałdowana i pochylona jak stok powierzchnia wyglądem nieco przypominająca skate park. Z jej górnej części ukazuje się widok na zamek, kościół i Wały Chrobrego. Z boku widać sławną Filharmonię Szczecińską. Pod „stokiem" widać drzwi do budynku. To wejście do Centrum Dialogu Przełomy, a nietypowa powierzchnia to po prostu... dach. Popularne miejsce spacerów szczecinian i turystów.

– Plac stał się najważniejszą agorą Szczecina. Dla dzieci i młodzieży to przestrzeń do jazdy na rowerkach, hulajnogach – mówi Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego, w skład którego wchodzi CDP. – Plac jest także miejscem spotkań i spacerów, przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych, wydarzeń sportowych oraz manifestacji. Regularnie na płycie placu odbywają się plenerowe ekspozycje, wydarzenia plenerowe, m.in. koncerty, widowiska teatralne oraz festyny. To miejsce zdarzeń i projektów edukacyjnych Muzeum Narodowego w Szczecinie, często połączonych z wykonywaniem malowideł i rysunków na powierzchni placu, układaniem napisów np. ze zniczy.

Nietypowa wielofunkcyjność obiektu sprawdziła się, bo placówkę bardzo chętnie odwiedzają uczniowie. Od otwarcia ekspozycję Centrum Dialogu Przełomy obejrzało ponad 31 tys. dzieci i młodzieży.

World Building 2016

Idea budowy CDP pojawiła w pierwszej dekadzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11275

Wydanie: 11275

Spis treści
Zamów abonament