Udział w nielegalnym strajku czasem bez konsekwencji
Uczestnictwo w bezprawnie zorganizowanej akcji protestacyjnej to podstawa nawet do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Jednak musi on mieć pełną świadomość co do jej niezgodności z prawem.
Strajk jest ostatecznym narzędziem używanym w celu rozwiązania sporu zbiorowego między pracodawcą a organizacją związkową. Wymogi formalne do przeprowadzenia akcji strajkowej precyzyjnie określają przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Organizacja związkowa może ogłosić i przeprowadzić strajk tylko po przejściu odpowiedniej procedury.
Najpierw zgłoszenie żądań
Pierwszym krokiem jest wszczęcie formalnego sporu zbiorowego, tj. zgłoszenie żądań przez związek zawodowy i niespełnienie ich przez pracodawcę. Następnie strona związkowa i pracodawca muszą podjąć próbę rozwiązania sporu zbiorowego za pomocą rokowań lub mediacji. Jeżeli nie doprowadzą do rozwiązania sporu zbiorowego, przed ogłoszeniem strajku związek zawodowy musi jeszcze przeprowadzić referendum strajkowe i uzyskać zgodę pracowników na przeprowadzenie akcji strajkowej. Za strajkiem musi opowiedzieć się większość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta