Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udział w nielegalnym strajku czasem bez konsekwencji

07 lutego 2019 | Kadry i Płace | Maciej Andrzejewski

Uczestnictwo w bezprawnie zorganizowanej akcji protestacyjnej to podstawa nawet do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Jednak musi on mieć pełną świadomość co do jej niezgodności z prawem.

 

Strajk jest ostatecznym narzędziem używanym w celu rozwiązania sporu zbiorowego między pracodawcą a organizacją związkową. Wymogi formalne do przeprowadzenia akcji strajkowej precyzyjnie określają przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Organizacja związkowa może ogłosić i przeprowadzić strajk tylko po przejściu odpowiedniej procedury.

Najpierw zgłoszenie żądań

Pierwszym krokiem jest wszczęcie formalnego sporu zbiorowego, tj. zgłoszenie żądań przez związek zawodowy i niespełnienie ich przez pracodawcę. Następnie strona związkowa i pracodawca muszą podjąć próbę rozwiązania sporu zbiorowego za pomocą rokowań lub mediacji. Jeżeli nie doprowadzą do rozwiązania sporu zbiorowego, przed ogłoszeniem strajku związek zawodowy musi jeszcze przeprowadzić referendum strajkowe i uzyskać zgodę pracowników na przeprowadzenie akcji strajkowej. Za strajkiem musi opowiedzieć się większość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11275

Wydanie: 11275

Spis treści
Zamów abonament