Procent spóźnionej wpłaty liczony od sumy składek
STANOWISKO | Pracodawca nie straci wsparcia na niepełnosprawnych, mimo że ureguluje 2 proc. składek z dłuższym niż 14-dniowe opóźnieniem. Te 2 proc. należy ustalać uwzględniając składki za wszystkich pracowników, również te przez nich finansowane.
Od stycznia 2019 r. pracodawca, który zaniży wpłatę składek na ZUS, ma większe szanse, że nie będzie musiał zwracać wsparcia otrzymanego na pracowników z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nowy art. 26a ust. 1a2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 511 ze zm.) przewiduje bowiem, że miesięczne dofinansowanie na niepełnosprawnych przysługuje, choć pracodawca ureguluje koszty płacy z więcej niż 14-dniowym uchybieniem terminów – o ile niedopłata nie przekroczy 2 proc. składek należnych za dany miesiąc.
Kłopot z definicją
Powstała wątpliwość, co oznacza pojęcie „składki należne za dany miesiąc". Dopuszczając 14-dniowe uchybienie terminowi wpłaty niewielkiej części składek, ustawodawca odnosi się bowiem do kosztów płacy. Te obejmują – zgodnie z art. 2 ust. 4a ustawy o rehabilitacji (...) – wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia, a także obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
W sprawie sposobu obliczania tych 2 proc., PFRON opublikował 4 grudnia 2018 r. komunikat na swojej stronie internetowej. W wyjaśnieniach Fundusz raz odnosił się jednak do „należnych od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta