Sprzedaż odziedziczonego gruntu bez podatku
ZASADY | Osoba, która zbywa działki budowlane, działa jako podatnik, jeżeli podejmuje działania takie jak profesjonalny handlowiec, np. uzbraja teren, wydziela drogi wewnętrzne czy występuje o plan zagospodarowania przestrzennego. Tomasz Krywan
- Posiadam ponad 1,5 ha gruntu rolnego na wsi (ojcowizna przekazana mi w 1990 r.). Zamierzam podzielić grunt na tzw. działki budowlane. Będą one nieuzbrojone. Pozwala na to studium zagospodarowania tej gminy (nie ma ona planu zagospodarowania). Czy przy ewentualnej sprzedaży, oprócz opłaty adiacenckiej, będę również obciążona podatkiem od towarów i usług? Nie wiem jak kalkulować ceny działek, by móc liczyć na zysk. – pyta czytelniczka.
Opodatkowaniu VAT podlegają przede wszystkim odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), jeżeli czynności te są dokonywane przez osoby, które działają w charakterze podatników (zob. art. 2 ust. 1 lit. a dyrektywy 2006/112/WE).
Czynnościom wykonywanym przez osoby fizyczne w charakterze podatników VAT należy przeciwstawić czynności wykonywane prywatnie. Takie czynności – jako wykonywane przez osoby fizyczne, które nie działają w charakterze podatników – znajdują się poza zakresem stosowania przepisów o VAT, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.
Wykonywanie prawa własności
Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta