Olszewski: szef rządu mimo woli
Był powstańcem, obrońcą w procesach politycznych i opozycjonistą. Jednak wahał się przed objęciem teki premiera.
Gdy 6 grudnia 1991 roku Jan Olszewski obejmował stanowisko szefa rządu, wcale nie twierdził, że jest najlepszym kandydatem. – Uważałem, że na czele rządu powinien stanąć ktoś obeznany z ekonomią, bo sytuacja gospodarcza była ciężka – mówił w 2016 roku w rozmowie z „Plusem Minusem". Jednak zgodził się, bo – jak wspominał – „w obozie patriotycznym nie było alternatywy", a poza tym koalicję popierających go partii zbudował już Jarosław Kaczyński. – Nawiasem mówiąc, zgłosił moją kandydaturę, nie uprzedzając mnie o tym – mówił Olszewski.
Losy zmarłego w czwartek polityka wyjątkowo związane były z Jarosławem Kaczyńskim i kierowanymi przez niego formacjami. Śledząc jego dokonania przed objęciem teki premiera, można dojść do wniosku, że był wręcz predestynowany do pełnienia najważniejszych funkcji w państwie. – To chyba najpiękniejszy życiorys, jaki można sobie wyobrazić – mówi Artur Balazs, opozycjonista w PRL, a później minister w rządzie Olszewskiego.
Choć Jan Olszewski w dniu wybuchu II wojny światowej miał zaledwie dziewięć lat, jako harcerz Szarych Szeregów walczył w powstaniu warszawskim. – Byłem młody, nie bałem się, że zginę – wspominał po latach.
Jako łącznik walczył na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta