Dozwolone jest tylko to, co znajduje wyraźną podstawę prawną
Wystąpienie jakichkolwiek wątpliwości, co do istnienia określonej kompetencji jednostki samorządu terytorialnego powinno być równoznaczne ze stwierdzeniem jej braku.
- Nasza gmina chce zaciągnąć kredyt na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu gminy na kwotę 1mln 200 tys. zł. Z tego te 200 tys. zł chcemy przeznaczyć na inne cele gminne. W tegorocznym budżecie deficyt zaplanowano na 1 mln. Czy będzie to dobre rozwiązanie, bo ustawa tego nie zabrania a ustawa samorządowa daje radzie gminy do tego prawo? Czy jest ryzyko interwencji regionalnej izby obrachunkowej?
Odpowiedź na pytanie wymaga odniesienia się do regulacji ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. I tak, okoliczność, że wspomniana ustawa nie zabrania określonego rozwiązania prawnego, nie oznacza, że jest to prawnie dozwolone. Co bowiem istotne, w prawie administracyjnym obowiązują specyficzne mechanizmy prawne. W orzecznictwie sądowym akcentuje się (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 23 maja 2018 r., sygn. akt II SA/Gd 72/18, wyrok Naczelnego Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta