Kiedy cukier niszczy nerwy
Dieta śródziemnomorska znów najlepsza. Działa korzystnie na układ nerwowy i pomaga łagodzić powikłania cukrzycy.
Wpływ odżywiania na układ nerwowy dostrzegli już starożytni, tworząc maksymę: „Jesteś tym, co jesz", przypisywaną zamiennie rzymskiemu filozofowi i poecie Lukrecjuszowi lub praojcu medycyny Hipokratesowi. Szkodliwy wpływ cukru na mózg ostatecznie potwierdził szereg badań przeprowadzonych przez kilka ostatnich lat. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiedli, że fruktoza znajdująca się w owocach, warzywach i miodzie ogranicza zdolności poznawcze, zmniejszając zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń, a osoby spożywające duże jej ilości mają niższy poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, niezbędnego do przyswajania nowych faktów i zapamiętywania informacji.
Ale układ nerwowy to nie tylko kwestia zdolności myślenia i postrzegania świata, ale też nerwy obwodowe, które przekazują informacje między ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. Dla nich dużo bardziej szkodliwa okazuje się wywołująca neuropatię glukoza. U osób chorych na cukrzycę lub cierpiących na insulinooporność uszkadza ona włókna nerwowe, pozbawiając czucia lub – przeciwnie – wywołując dotkliwy ból.
Ryba wpływa na nerwy
Jedna z form neuropatii dotyka od 60 do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta