Trybunał bada praworządność
We wtorek unijny Trybunał w Luksemburgu zajmie się skargą Komisji Europejskiej w sprawie usuwania na przedwczesną emeryturę sędziów Sądu Najwyższego.
TSUE prawdopodobnie zacznie badać sprawę, mimo że na skutek jego wcześniejszych decyzji i noweli ustawy o SN usunięci sędziowie (w tym trzech prezesów sądu) wrócili do orzekania i odzyskali pełnię praw. To samo dotyczy usuwanych sędziów NSA.
Nie należy się jednak spodziewać wyroku już we wtorek, kiedy 15 sędziów Wielkiej Izby TSUE wysłucha przedstawicieli Polski. Wyznaczona może być jeszcze jedna rozprawa. Uzgodnienie takiego wyroku z natury rzeczy wymaga czasu.
Być może we wtorek dowiemy się, czy ogłoszenie zbiegnie się z wyznaczonymi na koniec maja wyborami do Parlamentu Europejskiego. W każdym razie wyrok może odpowiedzieć, gdzie jest granica ingerencji w status sędziego.
Może też mieć znaczenie dla pięciu pytań prejudycjalnych sędziów SN, w których zgłoszono zastrzeżenia także do nowego charakteru Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej SN. Rozprawę w tamtej sprawie wyznaczono na 19 marca.