Udział w wydaniu zaskarżonej decyzji uzasadnia wyłączenie urzędnika
Wyłączeniu podlega nie tylko osoba, która podpisała decyzję w imieniu organu. Udział w wydaniu zaskarżonej decyzji może polegać także na podejmowaniu czynności procesowych, które miały lub mogły mieć wpływ na wydane rozstrzygnięcie.
- Strona wniosła podanie o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją. Czy w zainicjowanym tym podaniem postępowaniu może brać udział urzędnik, który wydał kwestionowaną decyzję?
Nie.
W art. 24 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zastrzeżono, że pracownik organu podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie, w której brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji. W orzecznictwie podkreśla się, że wyłączenie pracownika organu od udziału w postępowaniu jest następstwem nie tylko samego wydania decyzji, ale także podejmowania czynności procesowych mających lub mogących mieć wpływ na wynik (rozstrzygnięcie) sprawy. Omawiane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta