Niepełnosprawny odliczy wydatki na przebudowę mieszkania
Niepełnosprawny przedsiębiorca, który poniósł koszty przystosowania lokalu mieszkalnego do potrzeb wynikających ze swojego schorzenia, może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i tym samym zapłacić fiskusowi niższy PIT.
Podstawę obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Wydatki te zmniejszają zatem podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i sam podatek dochodowy.
Każdy wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne musi być rozpatrywany indywidualnie i w odniesieniu do konkretnego podatnika, który zamierza skorzystać z odliczenia (zob. interpretację Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 23 lutego 2018 r., 0111-KDIB2-3.4011.301.2017.2.KK).
Przykład:
Pani Alicja (zatrudniona na umowę o pracę) od 2 września 2014 r. posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym – jest osobą niedosłyszącą. Za 2018 r. osiągnęła dochód (po potrąceniu składek na ubezpieczenie społeczne) w wysokości 84 000 zł. W listopadzie 2018 r. poniosła wydatki na nowoczesny aparat słuchowy w kwocie 6 000 zł, udokumentowane wystawioną na nią fakturą. Wydatki na nabycie aparatu słuchowego nie zostały jej w żaden sposób zwrócone. Pani Alicja może odliczyć od dochodu wydatki poniesione na nabycie tego aparatu słuchowego w wysokości 6...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta