Kiedy sprzedaż udziałów nie ma charakteru pomocniczego
Wartość obrotu uzyskanego z tytułu zamierzonych, celowych i powtarzalnych czynności w zakresie zbywania udziałów w spółkach powinna być uwzględniona przy wyliczeniu proporcji dla odliczenia podatku od towarów i usług.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 stycznia 2019 r. (0114-KDIP1-1.4012.688.2018.2.RR).
Wnioskodawca (podatnik) jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, prowadzącą działalność polegającą m.in. na zawieraniu z członkami grupy umów o świadczenie usług doradczych, księgowych, wsparcia i koordynacji, zarządzania ryzykiem, obsługi prawnej oraz udzielaniu poręczeń, gwarancji i pożyczek. Podatnik nie prowadzi działalności maklerskiej ani brokerskiej. Wynagrodzenie z ww. działalności jest istotnym źródłem jego przychodów. Ponadto, w 2018 r. podatnik uzyskał przychód ze sprzedaży 50 proc. udziałów posiadanych w dwóch spółkach zależnych (przed zbyciem udziałów posiadał w nich 100 proc. udziałów z prawem do dywidendy).
W 2019 r. podatnik planuje sprzedaż 50 proc. udziałów w innej spółce zależnej, w której posiada 100 proc. udziałów z prawem do dywidendy. Wymienione usługi świadczone są przez podatnika dla spółek zależnych, w których posiada lub zbywa udziały. Podatnik sprawuje ponadto wzmożoną kontrolę nad tymi spółkami w związku z posiadaniem w nich udziałów. Celem transakcji zbycia udziałów jest pozyskanie inwestora dla realizowanych projektów. W toku działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta