Rosja nie jest priorytetem dla USA
Chiny mają już przewagę w takich obszarach jak sztuczna inteligencja – uważa były wiceszef Pentagonu Derek Chollet.
Pentagon wkrótce przedstawi plan zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Jaką decyzję podejmie?
W Waszyngtonie wszyscy się zgadzają, że Polska jest kluczowym sojusznikiem Ameryki i wymaga jej wsparcia. To punkt widzenia, który podzielają zarówno republikanie, jak i demokraci. Jednak Kongres, który podejmie w tej sprawie ostateczną decyzję, będzie brał pod uwagę dwa punkty: jakie stoją za tym koszty oraz skąd ewentualnie należałoby przesunąć do Polski wojska, w jakim regionie świata możemy pozwolić sobie na ryzyko osłabienia naszej obecności wojskowej. Stany mają przecież globalne interesy.
Nie można przesunąć wojsk z USA?
To jest bardzo mało prawdopodobne. Żaden kongresmen nie zgodzi się, aby ograniczyć obecność wojsk w jego stanie na rzecz nawet najbardziej zaprzyjaźnionego, innego kraju. Także prezydent Trump łatwo da się przekonać, że to byłoby sprzeczne z jego hasłem „America first".
Nie można stworzyć nowych oddziałów?
W Narodowej Strategii Bezpieczeństwa zostało jasno zapisane, że priorytetem dla Pentagonu będą teraz nowe technologie walki w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni, a nie budowa kolejnych baz wojsk lądowych. Zaś środki amerykańskiego państwa są ograniczone. Do tego stopnia, że planuje się teraz przesunięcie z budżetu inwestycyjnego Pentagonu, tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta