Pozostało niewiele czasu na ujawnienie majątku
31 marca mija termin na złożenie oświadczeń majątkowych m.in. przez członków służby cywilnej, czy funkcyjnych w Narodowym Banku Polskim. Za podanie w nich nieprawdy grozi odpowiedzialność służbowa, a nawet karna.
Coroczne oświadczenia majątkowe składane są w dwóch terminach – do 30 kwietnia robią to samorządowcy, a do 31 marca m.in. zatrudnieni w tzw. administracji rządowej. Tekst dotyczy tej drugiej grupy, której pozostało na dopełnienie obowiązku niewiele czasu. Osoby, które do 31 marca zobowiązane są do składania oświadczeń majątkowych, wymienia ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (nazywana też ustawą antykorupcyjną) (patrz ramka). Ale taki obowiązek mają także osoby niewymienione w tej ustawie – m.in. członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnieni w Krajowej Informacji Skarbowej i w izbie administracji skarbowej.
Komu wyjawić i kiedy
Oświadczenie – co zasady – składa się kierownikowi jednostki (dyrektorowi generalnemu urzędu) przed objęciem stanowiska, a następnie co roku do 31 marca, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, a także w dniu opuszczenia stanowiska.
Osoby piastujące w państwie najwyższe funkcje – m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Rady Ministrów, prezes Najwyższej Izby Kontroli, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, prezes Narodowego Banku Polskiego - składają oświadczenie, pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego. Ten z kolei składa swoje oświadczenie prezydentowi.
Prezes banku państwowego (poza prezesem NBP) składa oświadczenie ministrowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta