Do końca marca trzeba określić gminny program opieki nad bezdomnymi zwierzętami
Program jest uchwalany corocznie przez radę gminy. W orzecznictwie przeważa pogląd, że taka uchwała jest aktem prawa miejscowego. Anna Puszkarska
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt do zadań własnych gminy należy m.in. zapobieganie bezdomności zwierząt, zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom i ich wyłapywanie. Przez bezdomne zwierzęta należy rozumieć zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką dotąd trwale pozostawały.
Wypełniając wskazany wyżej obowiązek, rada gminy określa, w drodze uchwały, corocznie do 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Projekt programu, przygotowany przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), podlega zaopiniowaniu przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii, a także przez organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, oraz dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich z obszaru danej gminy.
Treść programu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta