Służby pod większą ochroną
Anna Nowacka- -Isaksson ze Sztokholmu Sprawcami ataków na służby najczęściej są nastolatki.
Zapowiedzenie właśnie w projekcie prawa o sabotażu kary więzienia do 18 lat lub dożywocia w przypadku popełnienia przestępstwa grubego kalibru wywołało największe kontrowersje i krytykę. W projekcie prawa o sabotażu przedstawionego przez szwedzki rząd, a zainicjowanego w 2016 r., chodzi o groźby lub przemoc wobec służb ratunkowych i policji, które poważnie utrudniają prace tym służbom na obszarach z problemami, gdzie większość mieszkańców stanowią cudzoziemcy. Napady na policję czy strażaków według obecnie obowiązującego prawa, rzecz jasna, podlega sankcjom.
W legislacji jednak nie ma wpisu szczególnie chroniącego przed sabotażem wobec pojazdów uprzywilejowanych. Dlatego rząd postanowił wprowadzić nową kategorię przestępstwa: sabotaż wobec pracowników jeżdżących w autach z kogutem. Definiuje się to jako "napadanie albo przeszkadzanie" policji, służbom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta