Szczepieniami w malarię
Choć szczepionka, która ma chronić przed tą śmiercionośną chorobą nie jest doskonała, może uratować życie tysiącom dzieci. Konrad Siuda
W Afryce, w kwietniu rozpoczęto pierwszą na świecie akcję szczepienia przeciw malarii. W Ghanie, Malawi i Kenii zostanie zaszczepionych 360 tys. dzieci do 2. roku życia. Szczepionka pod nazwą RTS, S przeszła pomyślnie III fazę badań klinicznych prowadzonych w siedmiu krajach Afryki – Burkina Faso, Gabonie, Ghanie, Kenii, Malawi, Mozambiku i Tanzanii na ponad 15 tys. osób i została zaakceptowana przez WHO w pilotażowym programie szczepień w Afryce. Wkrótce do trzech krajów, w których rozpoczęła się akcja szczepień, mają dołączyć dwa kolejne. Preparat uodparnia przeciw Plasmodium falciparum, jednemu z rodzajów zarodźca powodującego malarię. Niestety, szczepionka daje stosunkowo niską ochronę przeciw chorobie. Tylko 4 na 10 dzieci uzyska skuteczną odporność. Problemem jest też to, że efekt szczepienia niknie wraz z czasem i dopiero dalsze badania pokażą, czy dodatkowe dawki poprawiają jej skuteczność.
Lepsza taka niż żadna
– Szczepionka nie jest wyjątkowo skuteczna – mówi Alena Pance, naukowiec Wellcome...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta