Europa między strachem i prawdą
Polityka, która napawa ludzi lękiem, nie rozwiązuje problemów, ale tworzy nowe – mówił były prezydent Niemiec, odbierając Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Zacznę od słów podziękowania. Przede wszystkim dziękuję kapitule Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. To wielki zaszczyt otrzymać tę nagrodę.
Fakt, że Niemiec otrzymuje tę nagrodę na krótko przed 80. rocznicą rozpoczęcia drugiej wojny światowej i 30 lat po upadku żelaznej kurtyny, wydaje mi się symboliczny z trzech powodów.
Podczas II wojny światowej Jan Nowak-Jeziorański walczył przeciwko Niemcom. W Akcji „N", w ramach której prowadzono walkę psychologiczną z okupantem, kolportował wśród Niemców specjalne konspiracyjne pisma i ulotki w ich ojczystym języku.
Jak wszyscy wiemy – z niegdyś wojennych wrogów staliśmy się dzisiaj sojusznikami paktów i sojuszy militarnych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych.
Później Jan Nowak-Jeziorański przez prawie 20 lat był dyrektorem polskiej sekcji w rozgłośni Radia Wolna Europa. Gdybyśmy nie mieli w NRD niemieckiej rozgłośni radiowej RIAS z Berlina Zachodniego, to Jan Nowak-Jeziorański już wówczas byłby moją bratnią duszą za sprawą Radia Wolna Europa.
Jako działacz miłujący wolność angażował się – po pokojowej rewolucji – na rzecz demokratycznej i praworządnej Polski, zjednoczonej Europy oraz sojuszu europejsko-amerykańskiego. Krótko po 30. rocznicy 4 czerwca ze szczególną wdzięcznością przyjmuję nagrodę, która nosi imię tego nieustraszonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta