Porządki Stalina
Bandyci "armii krajowej" pod dowództwem porucznika ZYGMUNTA bestialsko umęczyli i zabili pracowników prokuratury wojskowej z prokuratorem wojskowym pułkownikiem WASILJEWEM na czele, w sumie w liczbie 9 ludzi"; „W trakcie operacji w okresie od 12 do 16.7.1945 r. jednostki dywizji zlikwidowały bandę "Armii Krajowej" – "GROM", 17 członków tej bandy złapano i przekazano organom oddziału kontrwywiadu SMIERSZ, poza tym aresztowano 17 ludzi – pomocników bandytów" – to tylko fragmenty dwóch z 51 dokumentów opublikowanych w pracy Łukasza Adamskiego, Grzegorza Hryciuka i Grzegorza Motyki, ale już one pokazują, jak dramatycznego wątku ich książka dotyczy. Trzej wytrawni badacze najnowszej historii Polski przekopali się przez archiwa w poszukiwaniu dokumentów związanych z obławą augustowską – jednym z wciąż mniej znanych epizodów zaprowadzania władzy radzieckiej w Polsce i rzucili nań nowe światło.
W obławie, która miała miejsce w drugiej dekadzie lipca 1945 r., zostało zamordowanych co najmniej 592 Polaków, a los około tysiąca pozostałych nie jest znany. Nieznane pozostaje też miejsce pochówku tak dużej liczby ludzi – a przecież, jak piszą redaktorzy tomu: „Była to największa masowa zbrodnia popełniona na cywilach w Europie pomiędzy zakończeniem drugiej wojny światowej a wybuchem wojen bałkańskich w latach dziewięćdziesiątych".
Mimo wysiłku badaczy takich jak Nikita Pietrow, Tadeusz Radziwonowicz i Barbara Bojaryn-Kazberuk liczba niewiadomych dotyczących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta